Choosing A Healthy Gerbil or Jird

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/egerbilc/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 879.
  • strict warning: Declaration of views_handler_argument::init() should be compatible with views_handler::init(&$view, $options) in /home/egerbilc/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_argument.inc on line 745.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/egerbilc/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/egerbilc/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 589.

Kuidas valida tervet liivahiirt?

Kui valid omale uut liivahiirt või kontrollid oma loomade tervislikku seisundit, siis tuleks tähelepanu pöörata järgnevatele asjadele:

Karv

Kas karv on ühtlane, sile ja läikiv ja pole karvutuid kohti?

Karvutud laigud võivad viidata lestadele, infektsioonile või kaklusele teiste hiirtega. Uuri karva lähemalt, et näha kas on kriime või haavasid. Õrnalt vastu karva puhudes tulevad samuti haavad nähtavale. Korra nädalas hiirtele kümblusliiva pakkumine hoiab selle ilusana.

Silmad

Kas silmad on erksad ja säravad?

Punakas eritis silmade juures või viidata stressile või on hiirel mõni terviseprobleem. Eritis võib viidata ka silmapõletikule ja põhjustada nahapõletikku. Kae tunnuseks vanematel hiirtel on silma kattev hall kile taoline asi- silm näeb välja hall ja udune, mis võib viidata ka silma traumale. Kindla diagnoosi paneb loomaarst.

Nina

Kas on näha eritist või puuduvaid karvu?

Ninast ei tohiks erituda midagi ja selle ümber peaksid kõik karvad alles olema. Eritis võib viidata infektsioonile ja karvutud kohad lestadele, allergiale, infektsioonile või liigsele pesemisele.

Hambad

Kas hambad on normaalsed?

Kontrolli, et hambad kasvaksid otse ja ei oleks kõveriti või liiga pikad. Hammaste pikkuse ja asetsemise kontrollimine on vajalik üsna sageli, kuna näriliste hambad kasvavad terve eluaja. Kui hambad on liiga pikad sureb loom nälga. Ülemised lõikehambad peavad olema alumiste vastas, kuid natuke eespool. Nad ei tohi olla pikemad ega vale nurga all.

Liivahiir peab olema võimeline vabalt sööma ja hoidma asju suus. Kui hoolitseda, et hiirtel oleks närimiseks puitu ja korralik toit, siis peaks hambad enamus elust neil korralikud olema. Hammaste kontrollimine on üsna lihtne: mõned isendid lasevad isegi suu avada, teised taluvad õrnalt põskedele osutatud survet ilusti ja avavad nii oma suu. Kui sa pole hammaste õiges pikkuses kindel, siis lase loomaarstil neid kontrollida ja vajadusel lõigata. Ise ei tohi mitte mingil juhul neid lõigata, isegi kui sul on vajalikud tangid ja sulle on näidatud kuidas lõigata.

Kui märkad, et liivahiir on kaalust alla võtnud, siis vaata kas ta suudab ilusti pappi närida. Kui mitte, siis pead külastama loomaarsti.

Terve hiire hambad on natuke kollakad, aga mitte valged.

Kõrvad

Kas pea on viltu?

Enamasti on esimeseks kõrvadega seotud probleemi näitajaks viltune pea ja kohapeal ringitamine. Paljud kõrva infektsioonid on seotud sisekõrvaga aga kindlasti peab kontrollima kõrvasid ka nähtavatest ummistustest, lestadest, infektsioonidest või kõrvade kraapimisest tekkinud haavadest.

Kui hiirt on nähtud tihti pead raputamas või haigutamas võib probleemiks olla keskkõrvapõletik. Loomaarst paneb täpse diagnoosi.

Küüned

Kas küüned on liiga pikad?

Nagu ka hambad kasvavad küüned terve looma eluaja jooksul. Seepärast on vaja, et oleks puuri puidust ronimiskohti, suuremaid kive või glasuurimata lillepott, mis kulutaks hiirte küüsi. Vahest võivad küüned aga ikkagi liiga pikaks muutuda ja siis tuleb neid lasta loomaarsil lõigata. Kui tahad seda ise teha, siis tuleb jälgida, et lõikaksid vaid seda küüne osa, kus pole veresoont ega närve. Kui peaksid ikka sinna lõikama kogemata (mis on loomale ka valus), siis oleks hea kui oleks olemas verejooksu pidurdav pulber või pulk, et peatada verejooks.

Saba

Kas on näha puuduvaid karvu?

Alati kontrolli, et sabal oleks kõik karvad alles. Karvutud kohav võivad viidata lestadele või tõenäolisemalt ülepuhastamisele. See näitab, et hiirel on igav. Enamasti aitab mõnede mänguasjade ja tunnelite lisamine terraariumisse, et igavust peletada.

Lõhnanääre

Kas on näha vigastusi või kasvajat?

Lõhnanääre on liivahiire kõhul asuv ovaalne paljas laik, mida hõõrutakse vastu objekte, et oma territooriumi märgistada. Peab vaatama, et lõhnanäärmel poleks haavasid, mis tekivad vastu teravaid asju hõõrudes. Samuti tuleb jälgida eriti isaste lõhnanäärme kasvajaid, mis algavad pisikestena, kuid kasvavad väga kiiresti, kuid õigel ajal jälile saades või kogenud loomaarst selle eemaldada. Kui see on opereerimatu, tuleb seda regulaarselt puhastada, kuna võib veritseda märgistamisel. Vahest võib liivahiir ise ka üritada seda närida ja sellega kaasneb suur verejooks.

Päraku ja genitaal piirkond

Kas see ala on puhas?

Määrdunud ala võib viidata, et hiir on elanud räpastes ja viletsates tingimustes või on just paranemas kõhulahtisusest.

Käitumine

Kas loom on valvel, aktiivne ja sõbralik?

Osta vaid loom, kes just selline on. Loid hiir on enamasti kurnatud või haige. Hammustav hiir on nii kehva lemmik kui ka halb aretusloom.

 

Liivahiirt peaks jälgima tema territooriumil. Lonkamine, vähene liikumine ja nurgas kössitamine võib viidata sellele, et hiirel on mõni vaevus. Kui sulle tundub, et hiir ei ole terve, siis oleks hea teda loomaarstile näidata.

Deformatsioonid

Kas on mõni märgatav deformatsioon?

Jõnksud sabas või liikumatud randmed võivad viidata suguluspaaritusele või geneetilistele probleemidele suguvõsas.